Elections Results

2018-2019 Senator Election Results

Click here for Chair-Elect & Elected Committee Results

2018-2019 Senators-Elect

Staff | Faculty Single-Member Constituencies | Undergraduate Students | Graduate Students

Staff
Olga Rozman Contingent Staff
Kristina Bonfiglio Exempt Staff in Colleges
Fulvio Cativo Exempt Staff in Divisions
Carly Cottone Exempt Staff in Divisions
Brent Flynn Exempt Staff in Divisions
Michael Paszkiewicz Exempt Staff in Divisions
Yvonne Taylor Exempt Staff in Divisions 
Stephanie Noel Non-Exempt Staff in Colleges 
Lealin Queen Non-Exempt Staff in Colleges
Chen Chin Non-Exempt Staff in Divisions
   
Faculty Single-Member Constituencies  
Marvin Breslow Emeritus Faculty
Phillip Staniczenko Post-Doctoral Scholars, Post-Doctoral Associates, Junior Lecturers, and Faculty Assistants 
Tyson Slocum Part-Time Research, Part-Time Teaching, Adjunct Faculty, and All Visiting Faculty
   
Undergraduate Students  
Harry Huntley AGNR
Joshua Schmidt ARCH
Ashley Brooks ARHU
Brendan Xu ARHU
Stephanie Fink BMGT
Andrew Katz BMGT
Sindhu Muppala BMGT
Olivia Delaplaine BSOS
Sasha Kahn BSOS
Stephen Kenny BSOS
Benjamin Reichard BSOS
Tyler Hoffman CMNS
Scott Martin CMNS
Jerry Mi CMNS
Jacob Migdall CMNS
Jessica Yin CMNS
Christine Rhee EDUC
Lauren Brown ENGR
Dante Roncoli ENGR
Cynthia Uzoukwu ENGR
Gregorio Zimerman ENGR
Omar Youssef INFO
Noah Fortson JOUR
Saige Feldman LTSC
Zachary Spieth LTSC
Joshua Stanley LTSC
Jacqueline Ford PLCY
Maham Dasti SPHL
Mehrnaz Ighani SPHL
Malcolm Jenkins Part-Time Undergraduate Student (ARHU)
   
Graduate Students  
Chibuike Abana ENGR
Nima Farshchi BMGT
Gustavo Garcia BMGT
Amanda Hart EDUC
Mayanka Jha INFO
Jing Liang PLCY
Aldrich Raja ENGR
Annie Rappeport EDUC
Nishat Seraj CMNS
Aakanksha Singh INFO
Audrye Tucker  Part-Time Graduate Student (PLCY)

 

2017-2018 Chair-Elect & Elected Committee Results

At the Annual Transition Meeting of the Senate, usually occurring in May of each academic year, Senators elect representatives for the Senate-Elected Committees and Councils. The results of these elections are announced below following the Transition Meeting.


Chair-Elect | Senate Executive Committee (SEC) | Committee on Committes | Athletic Council | Council of University System Faculty (CUSF | Campus Transportation Advisory Committee (CTAC)

Chair-Elect
Christopher Walsh College of Agriculture and Natural Resources
   
Senate Executive Committee (SEC)
Oscar Barbarin College of Behavioral & Social Sciences Faculty
Kimberly Coles College of Arts & Humanities Faculty
Robert DiLutis College of Arts & Humanities Faculty
Cindy Frank University Libraries Faculty
Pamela Lanford Division of Research Faculty
Elizabeth Lathrop A. James Clark School of Engineering Faculty
Marc Pound College of Computer, Mathematical, & Natural Sciences Faculty
Timea Webster Office of the Senior Vice President & Provost  Non-Exempt Staff
Erin Rooney-Eckel Division of Student Affairs Exempt Staff
Katrina Hauprich College of Education Graduate Student
Nishat Seraj College Computer, Mathematical, & Natural Sciences Graduate Student
Lillia Damalouji College of Behavioral & Social Sciences Undergraduate
Harry Huntely College of Agriculture & Natural Resources Undergraduate
   
Committee on Committees
Progyan Basu Robert H. Smith School of Business Faculty
Andrew Horbal University Libraries Faculty
Piotr Swistak College of Behavioral & Social Sciences Faculty
Kristen Stenson College of Computer, Mathematical & Natural Sciences Exempt Staff
Saisriram Sribhashyam School of Public Policy Graduate Student
Monica Koh Office of Undergraduate Studies Undergraduate
   
Athletic Council
Jessica Enoch College of Arts and Humanities Faculty
Jordan Goodman College of Computer, Mathematical, & Natural Sciences Faculty
Doron Levy College of Computer, Mathematical, & Natural Sciences Faculty
Willie Brown Division of Administration & Finance  Staff
   
Council of University System Faculty (CUSF)
Madlen Simon School of Architecture, Planning, & Preservation Faculty
Jianhua Zhu College of Agriculure & Natural Resources Faculty
Philip Evers Robert H. Smith School of Business Alternate
   
Campus Transportation Advisory Committee (CTAC)
Paulo Bedaque College of Computer, Mathematical, & Natural Sciences Faculty
Kelly Ridings Division of Student Affairs Exempt Staff
Jane Lyons College of Behavioral & Social Sciences Undergraduate